Projekt Centar izvrsnosti u kemiji – CIuK polako se privodi kraju, ali na Kemijski odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i dalje pristižu novi i vrijedni instrumenti i oprema. Najveći dobitnici mjeseca svibnja su Laboratoriji za primijenjenu sintezu I i II koje se mogu pohvaliti novim zamrzivačima, reaktorima za za sintezu pri viskokim tlakovima i temperaturama te čitačem mikrotitarskih pločica za mjerenje apsorbancije i fluorescencije.
U Laboratorij za primijenjenu sintezu I u kojem se provodi primijenjena sinteza, stigao je čitač mikrotitarskih pločica za mjerenje apsorbancije i fluorescencije. Uređaj će služiti za ispitivanje primjene sintetiziranih spojeva. Osim čitača, Laboratorij za primijenjenu sintezu I opremljen je u svibnju i novim zamrzivačima. Dva zamrzivača na ultra niskoj temperaturi (–86 °C) namijenjeni su za dugoročno čuvanje uzoraka. Ovakvi su zamrzivači neophodni u svakodnevnom radu sa spojevima koji su termolabilni te ih je potrebno pohraniti pri posebnim uvjetima za kasnija analitička ili biološka testiranja.
Reaktori za sintezu pri viskokim tlakovima i temperaturama (opcija do 230 °C i do 300 °C) smješteni su u Laboratoriju za primijenjenu sintezu II u kojem će se vršiti sinteza novih organskih i anorganskih materijala ekološki prihvatljivim i energetski učinkovitim postupcima. U reaktorima nabavljenima u sklopu projekta CIuK, ključnom opremom za provedbu spomenutih postupaka, moguće je provoditi sinteze pri visokim tlakovima i temperaturama.
Projekt Centar izvrsnosti u kemiji sufinancira Europska unija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta iznosi 71.620.005,91 HRK, a iznos EU sufinanciranja je 60.877.005,02 HRK (85%).
Cilj infrastrukturnog projekta CIuK je opremanje Kemijskog odsjeka znanstveno-istraživačkom opremom za provođenje fundamentalnih i primijenjenih istraživanja iz svih relevantnih domena kemije i povezanih interdisciplinarnih područja. Aktivnosti Centra obuhvatit će istraživanje, edukaciju te otvoreni pristup istraživačkoj opremi znanstvenicima, ali i zainteresiranim gospodarskim subjektima. Također, studenti Kemijskog odsjeka imat će priliku u istraživačkom radu koristiti suvremenu opremu te će im se na taj način pružiti potrebna znanja i vještine te osigurati konkurentnost na globalnom tržištu rada.