Provedba projekta Centar izvrsnosti u kemiji u punom je zamahu, a to znači da na Kemijski odsjek PMF-a neprestano pristižu novi instrumenti i oprema. Dva nova uređaja su kompresor te reakcijski i pretražni kalorimetar.
U prostoriju za vakuum i komprimirani zrak postavljen je kompresor koji će se putem voda za komprimirani zrak spojiti na NMR spektrometre u Laboratoriju za spektroskopiju NMR, jednom od budućih suvremeno opremljenih laboratorija Centra izvrsnosti u kemiji čije je ustrojavanje u tijeku.
Nakon izotermnog titracijskog i disolucijskog mikrokalorimetra, nabavljen je i višenamjenski precizni reakcijski i pretražni kalorimetar koji se koristi kod kalorimetrijskih istraživanja procesa koji se zbivaju pri iznimno niskim i visokim temperaturama (od -60°C do 300°C) u sva tri agregatna stanja. Nabavljeni kalorimetri temelj su budućeg Laboratorija za kalorimetriju koji se uspostavlja u sklopu organizacijske reforme u okviru ovog infrastrukturnog projekta.
Nabavom i implementacijom svih planiranih kalorimetara bit će moguće provoditi znanstveno-istraživačke aktivnosti poput termodinamičkih istraživanja supramolekulskih reakcija, termodinamike solvatacije, kalorimetrijskih istraživanja reakcija koje se zbivaju na međupovršinama krutina-tekućina, termodinamike kompleksiranja polielektrolita, njihove protonacije i specifičnih aspekata ionske kondenzacije u suradnji s kolegama s Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo i Zdravstvena fakulteta u Ljubljani. U planu je i proširenje fundamentalnih istraživanja s predstavnicima Instituta Ruđer Bošković vezanih za procese koji se zbivaju u čvrstoj fazi, reakcije plinova s tekućinama i krutinama te istraživanja pri visokim (do 300°C) i niskim temperaturama (do -60°C). Doprinos obrazovanju i stručnom usavršavanju mladih istraživača ostvarit će se u obliku provedbe znanstvenih istraživanja za potrebe izrade diplomskih radova i doktorskih disertacija. Od strane predstavnika gospodarstva, postoji značajan interes za suradnju s Kemijskim odsjekom vezan za kalorimetrijska istraživanja fizikalnih i kemijskih promjena, posebno za proučavanje procesa u širokom temperaturnom području uz mogućnost varijacije tlaka. Dodatnom opremom proširila bi se suradnja s gospodarskim subjektima različitih grana industrije. Važno je istaknuti i kako se istraživači Zavoda za fizikalnu kemiju Kemijskog odsjeka jedini u Hrvatskoj bave detaljnim kalorimetrijskim istraživanjima kemijskih i fizikalnih procesa pa će nakon provedbe projekta ovaj laboratorij postati središnji regionalni centar za spomenuta istraživanja.
Projekt Centar izvrsnosti u kemiji sufinancira Europska unija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta iznosi 71.620.005,91 HRK, a iznos EU sufinanciranja je 60.877.005,02 HRK (85%).
Cilj infrastrukturnog projekta CIuK je opremanje Kemijskog odsjeka znanstveno-istraživačkom opremom za provođenje fundamentalnih i primijenjenih istraživanja iz svih relevantnih domena kemije i povezanih interdisciplinarnih područja. Aktivnosti Centra obuhvatit će istraživanje, edukaciju te otvoreni pristup istraživačkoj opremi znanstvenicima, ali i zainteresiranim gospodarskim subjektima. Također, studenti Kemijskog odsjeka imat će priliku u istraživačkom radu koristiti suvremenu opremu te će im se na taj način pružiti potrebna znanja i vještine te osigurati konkurentnost na globalnom tržištu rada.